… vše o historii a vývoji
brněnského železničního uzlu

[rozbalit menu | sbalit menu]


Heršpická kolej 603

Vlaky z heršpické výhybny vyjížděly původně na Střelice po koleji, která ležela v místech dnešní účelové koleje vedoucí do areálu bývalého podniku MTH. Toto spojení fungovalo od roku 1856 do roku 1870, kdy společnost StEG převedla dopravu na nadjezd břeclavské trati. Místo styku tratí je obsluhováno ze strážního domku (tzv. stanoviště 109, později hradla a odbočky Státní silnice). Jeho budova ležela vpravo trati před dnešním silničním nadjezdem. Za války se používal název Říšská silnice. Stavba silničního nadjezdu, který nahradil úrovňový přejezd, byla zahájena v roce 1939 ale dokončena až po válce.

V podobných místech se znovu obnovil provoz po 2. světové válce, kdy byl nadjezd zničen - zmíněné účelové koleji se v té době říkalo zásobárenská a sloužila potřebám železničních skladů (pozdější MTH). Kolej byla kuse ukončena nedaleko stanoviště 109. Bylo provedeno její napojení na trať a 13. 5. 1945 se po ní začalo jezdit.

Ke dni 17. 7. 1946 byl provoz převeden na nově vybudovanou heršpickou spojku (někdy také označována jako střelická spojka, později kolej 93, od roku 2009 kolej 603). Ta leží jižněji od zásobárenské koleje a při její stavbě došlo k přesunu budovy odbočky Státní silnice do dnešní polohy (vlevo trati za silničním nadjezdem).

Od roku 1985 je odbočka Státní silnice součástí heršpické stanice a je dálkově ovládána heršpickým výpravčím. Od roku 1992 je samostatným zhlavím. Původní zásobárenská kolej je opět ukončena blízko trati, tentokrát je však součástí vlečky. Vpravo trati jsou dodnes stopy po odvratné koleji bývalé odbočky (rozšířený mostek přes potok a násep).

V rámci modernizace úseku mezi Horními Heršpicemi a Střelicemi v letech 2020-2021 byla spojka zatrolejována, včetně stavby nové spínací stanice.

Licence Creative Commons  Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).

Webarchivováno Národní knihovnou ČR.