Jezdit po železniční dopravní cestě, tj. provozovat drážní dopravu, mohou pouze fyzické nebo právnické osoby – dopravci na dráze, kteří splní legislativní podmínky dané zákonem o drahách (Zákonem č. 266/1994 Sb., o drahách, ve znění pozdějších předpisů). Jednou z nejdůležitějších legislativních podmínek je oprávnění k provozování drážní dopravy, které vyžaduje splnění dalších legislativních podmínek dle výše zmíněného zákona. Toto oprávnění uděluje dopravci Drážní úřad se sídlem v Praze vydáním licence pro provozování drážní dopravy. Licence mj. obsahuje dráhy, na kterých může dopravce provozovat drážní dopravu a zda za účelem veřejné nebo neveřejné přepravy osob nebo věcí.
Ke dni 9. 3. 2020 má udělenu licenci jezdit po dráze celostátní a drahách regionálních ve vlastnictví státu, které provozuje Správa železnic, celkem 106 dopravců. Z těchto 106 železničních dopravců má 105 z nich oprávnění k provozování nákladní dopravy a 31 z nich oprávnění k provozování osobní dopravy. 25 dopravců může provozovat veřejnou osobní dopravu a zbylých šest pouze neveřejnou osobní dopravu. 91 dopravců má své sídlo v České republice a 15 dopravců má své sídlo v cizině, z toho 11 na Slovensku, dva v Polsku a po jednom v Německu a v Rakousku. Ze zmíněných 106 dopravců jsou tři dopravci ve vlastnictví státu – jedná se o České dráhy, a. s. (národní dopravce), ČD Cargo, a. s. a Správu železnic, státní organizace. Ostatní 103 dopravci jsou soukromé subjekty, tzv. soukromí dopravci.
V Brně má své sídlo devět dopravců: DRAKEM, s.r.o., FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a.s., LOKO TRANS s.r.o., LOKOTRANS SERVIS s.r.o., OHL ŽS, a.s., RegioJet a.s., RegioJet ÚK a.s., SEŽEV-REKO, a.s. a Transport line Cargo s.r.o.
V brněnském železničním uzlu a okolí provozuje pravidelnou veřejnou osobní dopravu kromě Českých drah, a. s. ze soukromých dopravců pouze společnost RegioJet a.s. V závazku veřejné služby státu, který je zastoupen ministerstvem dopravy, provozuje v roce 2020 rychlíkovou linku R8 Brno – Bohumín a na své komerční riziko provozuje dálkové vlaky v trase Praha – Brno – Břeclav – Bratislava / Vídeň. Na rakouském území tento dopravce jezdí na licenci jednoho z rakouských soukromých dopravců.
V nepravidelné osobní dopravě se v Brně mohou objevit i jiní dopravci s licencí na osobní dopravu. Klub přátel kolejových vozidel (KPKV), který má rozsáhlou sbírku historických kolejových vozidel, z nichž většina je deponována v prostorech bývalého lokomotivního depa na dolním nádraží, licenci dopravce nemá. Se svými vozidly jezdí po síti Správy železnic, s. o. na licenci dopravce MBM rail s.r.o. se sídlem v Jaroměři.
V nákladní dopravě se v Brně objevuje podstatně více soukromých dopravců. K pětici největších nákladních dopravců u nás patří mimo ČD Cargo, a.s. i METRANS Rail s.r.o., PKP CARGO INTERNATIONAL, a.s. (dříve AWT), IDS CARGO a.s. a UNIPETROL DOPRAVA s.r.o.
Většina nejvýznamnějších a největších z nich je sdružena ve Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD CZ, z.s., které bylo založeno v roce 2016. Sdružení má v současnosti čtrnáct řádných a zakládajících členů, deset přidružených členů a pět pozorovatelů. K řádným a zakládajícím členům patří: ČD Cargo, a.s., METRANS Rail s.r.o., RM LINES, a.s., UNIPETROL DOPRAVA s.r.o., Rail Cargo Carrier – Czech Republic s.r.o., LTE Logistik a Transport Czechia s.r.o., PKP CARGO INTERNATIONAL, a.s., EP Cargo a.s., IDS CARGO a.s., BF Logistics s.r.o., Cargo Motion s.r.o., CER Slovakia a. s., LOKORAIL, a.s. a SD – Kolejová doprava, a.s.
Někteří soukromí dopravci jsou současně i provozovateli dráhy – provozují vlečky. Například dopravce BF Logistics s.r.o. provozuje v Brně tři vlečky patřící městské společnosti Teplárny Brno, a.s., které odbočují ze stanic Královo Pole (provoz Červený mlýn), Maloměřice (provoz Brno-sever) a z Posvitavského vlečkového systému (provoz Špitálka).
Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).
Webarchivováno Národní knihovnou ČR. |