… vše o historii a vývoji
brněnského železničního uzlu


Infrastruktura

železniční stavebnictví | traťové hospodářství | sdělovací a zabezpečovací zařízení | elektrotechnika | speciální drážní vozidla

Za Rakouska-Uherska i v nově vzniklém Československu byly základními výkonnými jednotkami odbory pro udržování dráhy (OUD), které se dále dělily na traťmistrovské okrsky. Dislokace OUD a jejich obvody se v období 1919–1938 často měnily (v Brně a okolí byly označovány Brno I, II, III).


razítka OUD

razítko OUD

V roce 1944 byly OUD přejmenovány na traťové stavební správy (Streckenbauleitung) - toto označení (zkráceně TSS) se zachovalo i po válce. Kromě TSS vznikly v letech 1945–1946 zabezpečovací správy (následně přejmenované na dorozumívací správy), návěstní dílny a elektrotechnické správy.


razítko Streckenbauleitung

razítka TS a TSS

Po vzniku ČSD v roce 1949 byly traťové stavební správy a traťmistrovské okrsky nahrazeny technickými správami (TS) s podřízenými služebnami: traťové stavební správy (TSS), budovní správy (BS), správy vlaků pro kladení železničního svršku (SV) a správy lomů (SL). V každém oblastním ředitelství byla zřízena jedna mostní správa (MS).

Po organizačních změnách ČSD v letech 1952 a 1963 se na několik desetiletí ustálily traťové distance (TD) o rozsahu 150–200 km, rozdělené na traťmistrovské okrsky (TO), představované úseky tratí o délce 5–8 km. Pod každou distanci dále spadaly např. budovní okrsky nebo mostní obvody, které měly na starosti i tunely, podchody, točny, přesuvny a kolejové váhy. V Brně a okolí byly všechny tyto oblasti územně rozděleny mezi Brno-sever a Brno-jih. Sousední distance byly v Tišnově, Jihlavě, Znojmě, Prostějově a Kyjově. Téměř v každé stanici bylo sídlo traťmistrovského okrsku a montážní základna.


razítka TD

bývalý MO na Dolním nádraží

bývalý TO Brno-Židenice

bývalý TO Brno-Královo Pole

TO Brno hlavní nádraží

TO Brno-Maloměřice

TO Šlapanice

Po změně divizního uspořádání ČD v letech 1994–1997 vznikly v oblasti infrastruktury vznikly Správy dopravní cesty (SDC) s vnitřním dělením na Správy tratí (ST), Správy mostů a tunelů (SMT), Správy sdělovací a zabezpečovací techniky (SSZT), Správy elektrotechniky a energetiky (SEE) a Správy budov a bytového hospodářství (SBBH). Tyto odborné správy převzaly pravomoci a územní působnost dřívějších distancí, elektroúseků a obvodů. Správa tratí, dále dělená na traťové okrsky (TO), sídlí v Brně a Břeclavi.


razítko SDC

Původní traťmistrovské okrsky i novější traťové okrsky se označují stejnou zkratkou TO. Liší se však svou rozlohou - původních bylo více a pokrývaly tudíž menší území. Zajímavé je i označování jejich hranic v terénu – zatímco původní TO byly vyznačeny kameny po vzoru staničníků, dnes se osazují betonovými sloupky.


hranice TO Brno hl. n.

hranice TO Zastávka u Brna

výtažná kolej + hranice TO

hranice TO Blažovicích

hranice TO Brno-Královo Pole

hranice TO u Horních Heršpic

hranice TO v Chrlicích

hranice ST ve Střelicích


Použité a doplňující zdroje:
- Úřední list ředitelství státních drah v Brně (1919–1949)
- Věstník ministerstva železnic (1919–1938)
- Železniční věstník ministerstva dopravy (1945–1946)
- 30 let nové organizace traťového hospodářství (1952–1982) (SSD, Olomouc, 1982)
- Přehled organizačního uspořádání státních drah ve vztahu k traťovému hospodářství (V. Jelínek, rukopis)


Licence Creative Commons  Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).

Webarchivováno Národní knihovnou ČR.