Optimalizace úseku Brno – Adamov – Blansko v roce 1996
V roce 1994 byla trať Česká Třebová – Brno zahrnuta do trasy I. koridoru (Děčín – Břeclav). Trať bylo nutno optimalizovat, což obnášelo celkovou rekonstrukci trati, modernizaci zabezpečovacího zařízení a také elektrizaci trati.
Stavba byla rozdělena na dva úseky (Česká Třebová – Skalice nad Svitavou, Skalice nad Svitavou – Brno-Maloměřice) a probíhala v letech 1996 až 1998. Elektrizace byla provedena až do Brna-Židenic, kde navázala na již elektrizovaný úsek do Modřic.
Vzhledem ke geografickým podmínkám nebyl na řadě míst jiný přístup mechanizace než po drážním tělese. Namísto obvyklého jednokolejného omezení provozu musel být proto zaveden tzv. „nickolejný provoz“. V období 25.3.–15.10.1996 byla proto úplně vyloučena železniční doprava mezi Brnem a Blanskem (a do 15.12.1996 ještě mezi Brnem a Adamovem).
Po dobu výluky byla přeprava cestujících zajišťována náhradní autobusovou dopravou. Následující popis vychází z dobového oznámení pro cestující:
Z důvodu rekonstrukce trati Brno – Česká Třebová jsou všechny vlaky osobní dopravy v úseku Brno hl. n. – Blansko s platností od 25.3.1996 6:25 hod. (počínaje vlakem 4703 ve směru Česká Třebová – Brno a vlakem 4706 ve směru Brno – Česká Třebová) předpokládaně do 30.11.1996 nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.
Náhradní autobusová doprava je zajišťována třemi linkami:
Stanoviště náhradní autobusové dopravy:
*) Tuto zastávku lze použít jen pro jízdy v úseku Brno-Židenice – Adamov zastávka, kde nebude zajištěn přestup na autobusy do Blanska.
Cestující z Brna do Blanska a dále, resp. opačně musí cestovat pouze ze stanice, resp. do stanice Brno hl. n.
Zastávka Židenice-Stará osada se tarifně považuje za neobsazenou zastávku. Cestující budou odbaveni v autobuse náhradní dopravy bez přirážky.
Přeprava cestovních zavazadel bude omezena následovně:
![]() Webarchivováno Národní knihovnou ČR. |