… vše o historii a vývoji
brněnského železničního uzlu

[rozbalit menu | sbalit menu]


Napojení pouliční dráhy na železnici

úvod | napojení na železnici | Poříčí | Hlinky | Hybešova | Hrnčířská a Kotlářská | Šumavská a Domažlická

Aby mohly lokomotivy tramvajové společnosti BLEG rozvážet po Brně vagóny na jednotlivé vlečky, musely se železniční vozy napřed na síť pouliční dráhy vůbec dostat. V prostoru dnešního Hlavního nádraží existovaly dvě takové spojky.


Spojka na Benešově ulici

Již při budování tratí budoucí pouliční dráhy BLEG (parní tramvaje) v brněnských ulicích byla na jaře roku 1884 zbudována za tehdejším Doretovým dvorem (později palác Morava) kolejová spojka mezi kolejištěm nádraží StEG a budovanou tramvajovou tratí. Byla využívána výlučně pro potřeby BLEG pro návoz vozidel, příp. i dalšího materiálu.

V souvislosti s plánovaným zahájením rozvozu nákladních vagónů po tramvajové se pak připravovalo napojení se celostátní dráhou umožňující návoz těchto vozů. Oficiální pochůzka proběhla 9. 5. 1887, kolejová spojka byla cca před dnešním domem Benešova 8. Následně byla spojka položena a v srpnu a září 1887 proběhly zkušební jízdy, při nichž bylo do prostoru oděvního skladiště na dnešní Štefánikově ulici dopraveno několik desítek vagónů (velmi důležitým vlečkařem BLEG se totiž měl stát vojenský erár). Propojení bylo schváleno Generální inspekcí rakouských drah až později, oficiálně tudy mohly vagóny projíždět od 11. 11. 1887. Elektrizace proběhla v roce 1908.

Spojka byla zrušena dne 29. 2. 1940. Obsluha předávacího kolejiště (označovaného jako kolejiště E) byla předána parní trakci ČMD.


Spojka na Nádražní ulici

Druhé napojení na železnici bylo zprovozněno 7. 5. 1906. Spojka směřovala z dnešní Nádražní ulice (z prostoru dnešních tramvajových zastávek Nové sady) obloukem do tehdejšího nákladového nádraží KFNB v prostoru dnešního 6. nástupiště. V roce 1912 byla spojka elektrizována.

Napojení bylo využíváno do roku 1957, následně sloužilo k odstavování služebních vozů vrchní stavby DPMB. Kolej byla snesena před rekonstrukcí Nádražní ulice, která proběhla v roce 1966.


Použité a doplňující zdroje:
- 100 let elektrické pouliční dráhy v Brně (Dopravní vydavatelství Wolf, 2000)
- Pamětní kniha dopravního úřadu Brno (Národní archiv, fond 814, inv. č. 109)

(1/2025)

Licence Creative Commons  Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).

Webarchivováno Národní knihovnou ČR.